Када вас у току дана убоде десетак пчела, а ви сте већ ујутру поново у свом пчелињаку, значи да сте озбиљно “увалили” у мед из кога се нећете тако лако извући, почиње причу о четири деценије дугом пчеларском развоју породице Матић, наследник и власник пчеларске радње “Мата мед” и специјализоване радње за продају меда “Медна кућа” из Параћина, Никола Матић. Пре безмало 40 година, његов отац Слободан почео је да се пчеларењем бави са свега 3 кошнице. Пчелари “старог кова” у то време, искључиво су били орјентисани на узгој пчела и производњу меда а продаја се без већег маркетинга сводила искључиво на проверене и дугогодишње купце. Како се породични “медни” посао постепено ширио, за Матиће је пчеларство од занимљивог хобија веома брзо прерасло у профитабилно занимање, па је већ 2021. године, њихово газдинство удесетостручило број кошница. Данас, породица Матић пчелари са око 350 кошница распоређених на три локације у Поморавском округу са богатом ливадском и багремовом пашом.
Подручија са богатим медоносним пашама, на падинама Јухора, Бељанице, Ртња, најчешће су локације на којима пчелари селе своја пчелиња друштва. Смиље, ртањски чај, лаванда само су неке од биљака које се мог наћи на Ртњу и одличне су за производњу ливадског меда. Јухор је незаменљив због густих багремових шума, које пчелама пружају богату “багремову пашу” од које пчелари очекују добру медоносну годину, каже Никола Матић.
Када је пчеларење у питању, простора за развој увек има, било да је у питању проширење пчелињих друштава, пласман меда или пак улагање у савремену опрему и алате за пчеларство. До сада су Матићи продали око 1.500 ројева а идеју која му се неколико година ”ројила” у глави, реализовао је пре неколико месеци, отворивши специјализовану радњу за продају меда и пчелињих производа као и природних препарата и козметике на бази меда “ Медна кућа”
Без квалитета нема опстанка на тржишту. Стандардизација квалитета пчелињих производа је од круцијалне важности за све пчеларе, нарочито ако се зна да се у последње време на тржушту све чешће појављује мед фалсификованог квалитета. Веома ме радује чињеница да званична медицина признаје благодети и лековита својства пчелињих производа, и да се све већи број људи мед не користи само у терапеутске сврхе, већ као део свакодневне исхране.
Иако им бројна признања за врхунски квалитет производа са многобројних сајмова широм земље не недостају, као највећу награду Матићи виде велики број клијената из света пчеларства који се опредељују за куповину њихових сатних основа, а пре свега задовољне конзументе меда и медних производа из њиховог пчелињака.
“Када сам се озбиљну упустио у свет пчеларства, савет мог оца је био да заборавим на рачуницу и профит, јер је дуг процес који изискује пуно рада и одрицања пре него што се дође до озбиљне зараде. Ето ми се и даље развијамо и стремимо ка томе да наши производи и надаље буду признати и познати не само у земљи већ и ван њених граница, закључује власник “Медне куће”.