Сусрет са чудесним светом књига, за већину деце почиње у најмлађем добу кроз дружење са сликовницама и креативним бојанкама. Љубав према књигама коју временом развијају, не само да им отвара свет маште и имагинације, већ је познато да су деца која читају успешнији ђаци и да постају радознали истраживачи. Сасвим другу димензију, добијају првим доласком у библиотеку, када се пред њима отвара свет чудесних јунака бајки, басни и авантуристичких романа који живе на полицама дечијег одељења Народне библиотеке “Душан Матић”.
Књижни фонд Одељења за рад са децом прилагођен је дечјем узрасту а најмлађим корисницима омогућен је слободан приступ књигама. Школска лектира је издвојена по разредима и омогућава лакше сналажење корисника. Дечје дељење ћупријске библиотеке располаже са око 12.000 наслова.
У сталном контакту са децом, пратећи трендове, ослушкујући потребе и жеље корисника, осим књиге, Народна библиотека “Душан Матић” нуди разноврсне садржаје за децу: од акције бесплатног учлањивања предшколаца и првака, преко књижевних вечери са дечијим писцима, промоција књига, организованих посета предшколаца и основаца из градских и сеоских школа, све до креативних радионица и разних тематских конкурса. Поводом Међународног дана дечије књиге, 2. априла расписан је конкурс за избор најбоље кратке поруке или строфе од четири стиха на тему “Књига”. Конкурс је завршен пре неколико дана а почетком наредне недеље биће познати резултати и на пригодној свечаности најграђени најуспешнији основци.
Међународни дан дечје књиге, 2. април се прославља са циљем да се промовише дечја књижевност и читање, као и да се скрене пажња јавности на потребе најмлађих читалаца. На тај дан је 1805. рођен Ханс Кристијан Андерсен, дански књижевник и прослављени писац за децу из чијег се пера родило више од 150 бајки, међу којима су „Принцеза на зрну грашка“, „Мала Сирена“, „Ружно Паче“, „Палчица“ и „Снежна краљица“, без којих одрастање многих генерација не би било могуће замислити.