Народна библиотека „Душан Матић“ права је ризница мало познатих књижних блага. Најстарија књига коју библиотека поседује, штампана је пре једног и по века.
Народна библиотека „Душан Матић“ је једна од најстаријих установа културе у Ћуприји. Крајем ове године обележиће свој 154. рођендан. Пре исто толико година, у државној штампарији Кнежевине Србије, 1867. године, штампано је прво издање књиге “Историја народног образовања код Срба” која је најстарија штампана књига коју ћупријска библиотека баштини. Аутор књиге је филозоф Алимпије Васиљевић, професор Високе школе, професор и министар просвете и црквених послова. Књига је, награђена из фонда Илије М. Коларца.
Друга по старости, када говоримо о години публикације је “Општа историја књижевности – Исток и стари свет”, коју је са немачког превео српски политичар, дипломата, филолог и историчар, Стојан Новаковић а штампана је 1872. године. У то време, књига је коштала чак пет гроша чаршијска. Међу старим књигама налазе се и “Приповетке из Историје свега света”, публиковане у издавачкој књижарници и штампарији А.Пајевића у Новом Саду 1883. године, које је на српски језик превео Владимир Красић, српски учитељ, историчар и педагошки писац. За превод Херцогових Приповетки из историје свега света, Матица српска му је доделила новчану награду у износу од 80 форинти.
По Закону о културним добрима из 1994. године, старе и ретке књиге су рукописи, рукописне и штампане књиге, периодика и некњижна библиотечка грађа настала до краја 1867. године, до Вукове реформе правописа.