Поводом обележавања 155. година постојања библиотеке у Ћуприји, у четвртак 21. децембра у косој сали Гимназије са почетком у 17 сати биће одржана Свечана академија.

Међу првих 79 читалишта у Србији која су крајем 19. века отворена у Србији једно је било у Ћуприји. Читалиште је почело са радом у децембру 1868. године захваљујући Антонију Пеливановићу, тадашњем председнику ћупријског Окружног суда и народном посланику и налазило се у садашњој Карађорђевој улици. Током турбулентних година читалиште није радило, да би тек 1927. у вароши била основана  читаоница, под називом „Грађанаска касина и читаоница“. Синдикална библиотека и „Културно-просветни клуб“ основани су 1938. године да би након ослобођења 1944. године омладинска библиотека, добила статус градске. У мају 1961. она званично добија статус Општинске матичне библиотеке и овај датум се може узети за датум настанка данашње библиотеке у Ћуприји.

Општинска матична библиотека променила је назив 25. новембра 1977. године у Народну библиотеку “26. септембар”.  Библиотека се 13. септембра 1986. године сели у зграду у улици Милице Ценић број 15, где се и данас налази, а 27. августа 1987. године донета је одлука да се библиотека преименује у Народну библиотеку “Душан Матић”.“

      Народна библиотека “Душан Матић”

БИБЛИОТЕКА ДАНАС

Чланску картицу библиотеке поседује близу 5000 људи из Ћуприје и околине. Књижни фонд чини око 65 хиљада наслова, а читаоцима су на располагању и дневне новине и стручни часописи. Из библиотеке кажу да један њихов члан у просеку годишње прочита 18 књига. Право на бесплатан упис имају деца предшколског узраста и ученици првог разреда основних школа, деца из хранитељских породица, пензионери, грађани старији од 65 година и добровољни даваоци крви.

 

 Легат Душана Матића

Посебно богатсво библиотеке је Легат – Спомен соба Душана Матића коју је он оставио граду а која се налази у библиотеци од 1986. године.Легат се састоји од личне библиотеке Душана Матића, његове радне собе, докумената, признања и награда које је добијао, цртежа, преписки, рукописа и мноштва друге библиотечке грађе. Због своје изузетне важности, од 2014. године, Легат Душана Матића се налази на Листи старе и ретке библиотечке грађе од великог значаја за националну културу. Годишње га посети око 2000 људи.

Сваке године  у библиотеци се организује велики број  културних дешавања, међу којима су поред промоција, изложби и радионица, чак и концерти и позоришне представе. Ипак, најпознатија и највећа је манифестција „Матићеви дани“, повећена ћупријском песнику и академику по којем и библиотека носи име. Ове године су успешно одржани 42. по реду, а ову манифестацију порд локалне самоуправе, подржава и Министарство културе.

-Током овог дугог периида, Библиотека у Ћуприји се доста мењала: мењала се зграда, назив, књижни фонд, број запослених… Али, мисија Библиотеке свих ових година остала је иста: то је било место где се житељи нашег града окуплјају око књиге, место где се развија и шири љубав према књигама и читању.