Иако последњих месеци, небо није било благонаклоно према гљиварима, киша која је током викенда натопила гљиварске стазе на потесу села Паљана, није обесхрабрила организаторе и госте да се у великом броју окупе на 6. “Данима гљива”.

У гљиварењу на 3 атрактивна терена, ове године учествовали су гљивари из Ниша, Сремске Митровице, Новог Сада, Рашке, Ваљева и Власотинца, представници Гљиварског друштва Копаоник, Медведник и Рујинци и домаћини и организатори манифестације, чланови Удружења гљивара и љубитеља природе “Горун” из Ћуприје.

” Обишли смо најатрактивније терене за брање гљива у нашем крају, малу и велику Боставу, Старо село и мали и велики Биковац. Недовољно падавина у последња два месеца, утицало је на слаб род гљива, па смо овог пута пронашли само 35 различитих врста, што је у односу на претходне године, чак три пута мање, каже Радмило Пецић, председник Горуна.

Манифестације које имају за циљ очување биодиверзитета гљива, заштиту њихових станишта и едукацију о важности и користи које гљиве имају за човека, у жижи су интересовања стручних лица из света микологије. Током године, на територији Србије, у оквиру Миколошко-гљиварског савеза Србије, организује се више од десетак сличних манифестација а ћупријски “Дани гљива” једна су од најплодоноснијих, када су у питању ретке врсте гљива које расту на овим просторима, каже Зоран Јеленковић, председник Миколошко-гљиварског савеза Србије.

” Шуме ових крајева су здраве и изузетно богате ретким врстама гљива. Прошле године успели смо да пронађемо гљиву која се на овим просторима није појављивала у претходних 100 година. Ова и претходна година су у последњих 40 година, једне од најслабијих година што се тиче рода гљива. Некада смо се са ових терена враћали са више од стотину различитих врста, али је суша учинила своје. Надамо се да ћемо на јесен, када ће се поред детерминације, вршити и попис ретких и заштићених гљива са територије општине Ћуприја, успети да скупимо богатију колекцију експоната.

Ћупријско Удружење гљивара од самог оснивања, уврстило је едукацију деце кроз радионице и теренски рад, као саставни део манифестације. “Као печурке после кише” ове године повећао се број заинтересоване деце, за учешће у тематским радионицама, као и број волонтера који су пружили несебичну помоћ у организацији манифестације.”

“Морам да признам да сам пријатно изненађен интересовањем и бројем деце која су ове године учествовала у две веома интересантне радионице “Преживљавање у природи” и ” Правилно брање гљива”. Старији основци, њих 40-ак показали су завидно знање о гљивама, које су стекли на часовима биологије а боравак у природи искористили да знање примене у пракси, на терену, истиче Ненад Јовановић, општински већник за омладинску политику и додаје да је ово била прилика да се омладински активизам покаже као нешто што је младима у граду на Морави свих претходних година недостајало.

Поред штанда са изложеним гљивама, највећа гужва владала је око казана у коме се крчкала чорба од 100 врста гљива. Мајстор за овај специјалитет био је чувени кувар Небојша Стаменковић, познатији као Неша Травка из Нишa.

“Чорба се припрема као и свака друга, прво упржимо поврће а онда додамо гљиве. Највише има шампиона, вргања, буковаче, сунчанице и ретке, храстове пањевчице. Природни зачини су веома важни а уколико немате першуна, као што се мени десило, послужиће и лобода или како је у народу зову “пепељуга”, која ће чорби дати посебну арому, каже Неша Травка.

Наравно, стрпљиво смо сачекали да чорба буде готова, јер овај деликатес вреди пробати!