Природа је било изузетно дарежљива на подручју Горње Ресаве. У близини Деспотовца, на граници Бељанице, Јужног Кучаја и хомољских планина, налази се водопад Велики бук, познатији као Лисине, водопад Прскало, Бела стена, једина прашума у Србији Винатовача, река Ресава. Природа је овај крај даривала и веома богатим биљним и животињским светом као и гљивама што љубитељима природе представља прави изазов за истраживање.
Ово доба године плодоносно је за разне врсте гљива које су могу наћи у шумама на Бељаници.
Најатрактивнија по изгледу је свакако црвена пупавка или црвена мухара, печурка црвене боје са белим пегицама. Отровна је а међу њима најотровнија је зелена пупавка. Она је зеленкасте боје и излази из јајета. Иако је отровна, црвена пупавка има и лековита својства, добра је за ишијас, спондилозу, реуму. Од ње се прави тинктура која се као облога ставља на болна места.
Од јестивих гљива, најчешћи су вргањи, пухаре, сунчанице, буковаче рујнице, русоле, боровњаче, букова брада.
ВИНАТОВАЧА – ЈЕДИНА ПРАШУМА У СРБИЈИ
Винатовача је једина прашума у Србији а налази се на Кучајским планинама близу Деспотовца. Простире се на 37 хектара. Овај општи резерват природе прве категорије је под заштитом државе. То је еко систем који функционише сам од себе, без утицаја човека. Прашума је стара више од 350 година, дебла букве су дебљине преко два метра, висине 45 м. У овој прашуми када дрво падне ту и остане. Забрањена је сеча, као и брање шумских плодова и гљива. Скривена је од очију јавности јер се до ње долази, преко Лисина, макадамом дужине 15км. Посећују је, уз дозволу, углавном студенти београдског Шумарског факултета.
Текст и фотографије: Јелена Лукић