Предања, топоними и материјални остаци потврђују да је на месту садашњег села Паљана одувек постојала насеобина. Како би ове просторе начинили приступачнијим за живот, становници тадашње насеобине, палили су и крчили шуме, па отуда легенда да је управо по томе Паљане и добило име.

У историјским документима Паљане се по први пут спомиње у чувеној Раваничкој повељи, као село Пахљани или Паљани. До првог пописа након ослобођења од турака, Паљане се под овим именом није помињало, већ као село Миросава, по истоименој реци која протиче кроз село. Предање каже да је имену реке, кумовала легенда да је над овом водом, Свети Сава измирио због превласти завађену браћу Стефана и Вукана, а недалеко од извора, на остацима хришћанског храма из 11. века, подигнута је црква посвећена Светом Јовану Крститељу. У близини цркве, налази се уређен извор са пијаћом водом. На ободу села, расте један од најстаријих храстова лужњака у околини. Нема прецизних података о томе колико је стар а мештани памте да је од вајакада обележен као сеоски запис.

Лепота ових предела просто разоружава и без даха оставља сваког посетиоца, а непрегледне шуме и пропланци плодно су тле за развој ловног и авантуристичког туризма. Богатство природе, разноликост биљног и животињског света одувек је мамило истраживаче и љубитеље природе да посете ове крајеве.

Околне шуме препуне су што количином, што бројем различитих врста гљива. До сада је на овим просторима, детерминисано више од 250 различитих врста гљива. Удружења гљивара и љубитеља природе “Горун” из Ћуприје, организатор је манифестације “Дани гљива”, на којој су до сада учествовала Миколошка друштва из Србије и земаља окружења. Прикупљене гљиве са ових терена се детерминишу и излажу на изложби гљива. У оквиру манифестације, организује се низ радионица за децу и предавања на тему гљиварства а посетиоци могу да пробају специјалитете који у основи као састојак имају печурке.

Посебна атракција за заљубљенике јахања је посета имања породице Милосављевић где при коњичком клубу “ Небеско брдо” успешно ради школа јахања. Посетиоцима се поред домаће хране и органских производа, нуди и преноћиште, јер овај објекат располаже са 6 смештајних јединица.

Љубитељи активног одмора, могу да се опробају у стреличарству а у непосредној близини налази се и стаза за планински бициклизам. Никако не треба заобићи ни видиковац, “Деда Лунина стена”, одакле пуца видик на благородно Поморавље.