Природњачки центар Србије у Свилајнцу је након зимске паузе поново отворио врата за посетиоце који ће моћи да погледају и нове изложбе.

Изложба ,,Небеско камење“ приказује метеорите и даје одговоре на многа питања у вези са њима. У колекцији се налази и највећи метеорит пронађен у Србији познат као ,,димитровградско гвожђе“. Иако је пречник овог камена 45цм, тежак је чак стотину килограма.

Изложба ,,Морски гмизавци“ допуњена је оригиналним фосилом лобање мососауруса који је живео пре око 70 милиона година на тлу Африке. Изложба ,,Минерали и стене“ допуњена је ,,интерактивном стеном“ преко које ће посетиоци моћи додиром да истраже стене.

Од ове сезоне посетиоцима је на располагању и Интерактивни киоск, специјална дигитална табла, преко које посетиоци могу већ на самом уласку у Природњачки центар да закажу туре у пратњи водича или се упознају ближе са садржајима који их очекују овде.

Природњачки центар Србије у Свилајнцу представља спој науке, образовања, забаве и туризма на једном месту, на врло специфичан начин. Такав концепт чини га јединственим у овом делу Европе. Отворен је 29. јуна 2015. године.

Атрактивност Природњачког центра Србије огледа се у јединству великог изложбеног (музејског) простора и забавног дино-парка на отвореном са око 30 реплика диносауруса у природној величини, језером, моделом вулкана, играоницом за децу, рестораном и сувенирницом. Музејски део чини 8 тематских изложби, које се налазе у самом објекту, док се једна изложба налази у парку, у унутрашњости модела вулкана. На изради свих поставки учествовали су стручњаци Природњачког музеја из Београда, Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду и кустоси Природњачког центра Србије. Природњачки центар је од Београда удаљен 110 км, од Kрагујевца 45 км, од Ниша 132 км и од Смедерева 60 км. Годишње га посети 100.000 људи. Радно време је сваког дана од 10 до 18 часова.

Јелена Лукић