За најтужнији дан у хришћанству, дан Исусове осуде и распећа, везани су многи обичаји. Данас се у православним храмовима не служи литургија, не звоне црквена звона, која означавају радост, већ се време богослужења најављује дрвеним клепалом.

Према обичају се фарбају ускршња јаја, а будући да црвена боја симболизује Христову крв, управо она се најчешће употребљава. Прво офарбано црвено јаје се назива Чуваркућа, и као амајлија и заштитник дома и породице, чува до наредног Ускрса. Прошлогодишња чуваркућа се баца низ воду или закопава у земљу. У неким крајевима се чуваркућа разбија, како би се растурило све лоше уз прошлости.

Свака домаћица и деца, верни помоћници у фарбању ускршњих јаја користи неку од техника како би ускршња трпеза била што шаренија. Традиционално, моја нана, а касније и мајка, јаја су бојиле у луковини, јер ни једна боја из кесице, како је говорила, не може да да такве нестварне нијансе загасито црвене као свежа луковина. Љуске од лука јој никада нису зафалиле, а за 50 динара могли сте да их данас купите и на локалној пијаци.

Поступак бојења је крајње једноставан.

Јаја обрисати влажном крпом и на њих ставлајти травке и цветиће па убацивати у чарапе и везати. Луковину исецкати на ситне комадиће па уваљати мокро јаје и везати чврсто у најлон чарапу да се добију мермерна јаја. У шерпу ставити ред луковине па поређати јаја па преко опет луковину. Додати со и сирће и хладну воду. Ставити јаја да се кувају кад провре смањити ватру и кувати још 15 минута. Вадити јаја на картон након минут два сећи чарапу и вадити јаја. Премазати уљем за сјај.

Прехрамбене боје, сличице, шљокице, пиринач, салвете за декупаж, темпере или акварел, шта год и коју год технику да користите, нека вам украшавање ускршњих јаја буде задовољство. Укључите најмлађе, њихова машта и креативност оставиће вас без текста.

Потрудите се да ови дани буду посебни, нађите времена за своје најмилије, чувајте своје и стварајте њихове успомене. Некада, вредеће им највише.

Ваша Дедовина!