Када говоримо о народном стваралаштву и народној уметности, значајну националну карактеристику једног народа чине песма и игра. У њима садржана је сва топлина, емоција и лепота стваралачког духа једног народа, вековна тежња људи да не забораве и не изгубе свој национални идентитет, обичаје и језик.
Фолклор је име за уметност, која у устаљеним традиционалним облицима, живи у народу и, као посебна форма преноси се са генерације на генерацију, једна је од лепших дефиниција фолклора на коју смо наишли. А свака, па и ова дефиниција се најбоље потврђује у пракси, на фестивалима фолклорних ансамбала и кроз рад Културно-уметничких друштава која у највећој мери негују фолклорно стваралаштво.
Преношење и очување народне уметности и стваралаштва, обавеза је и задатак не само фолклорних ансамбала, него читавог друштва. Зато радује чињеница, да колико год се бављење фолклором чинило “ван тренда”, све више је деце која кроз овакву врсту активности негује традицију и чува је од заборава.
Фестивали фолклора у селима општине Ћуприја и у читавом Поморавском округу, последњих година доживљавају прави процват. Активирање рада фолклорних друштава и секција, нарочито у сеоским срединама, прилика је да се млади анимирају, друже те да им се кроз овакав вид забаве пруже богатији културни садржаји и прилика да путују, наступају и шире пријатељство са члановима сличних секција.
Зато је право задовољство било бити гост на Фестивалима фолклора који су током Ускрса организовани у Крушару и Исакову а још веће задовољство посматрати шаренило ношњи, младост и лепоту и лакоћу покрета и захтевних кореографија које су учесници изводили на бини. Своју умешност и сву лепоту покрета, музичког и певачког извођења народних игара и изворних песама приказали су чланови КУД “Крушарска младост” из Крушара, КУД “Боки 4. јули” из Параћина, КУД Глоговац из истоименог села, КУД “Хореум Марги” из Исакова и КУД “Радослав Лазић” из Стубице.
Фото: Борис Крстић