На овогодишњем конкурсу Министарства културе, на конкурсу за суфинансирање пројекатат у области откривања, прикупљања, истраживања и управљања археолошким наслеђем, музеј “Хореум Марги Равно” из Ћуприје, добио је средства за реализацију два пројекта. Ћупријском музеју одобрено је 2.800.000 динара за конзерваторске радове на Североисточној кули града Хореум Марги и 900.000 динара за пројекат “Манастир Раваница – обрада, документовање и смештај покретних налаза са старих ископавања”.
Према речима Новака Новаковића, директора музеја “Хореум Марги Равно”, захваљујући разумевању Министарства културе за археологију и археолошке пројекте, ћупријски музеј биће у прилици да ове године започне радове на конзервацији Североисточне куле античког града Хорреум Марги.
“ Најобимнија археолошка истраживања на овом локалитету рађена су у периоду од 2018. до 2020. године, а током ове године очекујемо интензивирање радова, превасходно уз помоћ Министарства културе и Завода за заштиту споменика културе из Крагујевца. У оквиру пројекта промоције и заштите културно историјског наслеђа на територији општине Ћуприја, током ове године започећемо пројекат конзервације и рестаурације источног и северног бедема, као и остатака североисточне куле у дворишту Музеја. Ово је један од најзначајнијих и финансијски најобимнијих пројеката музеја, који ће бити реализован у неколико фаза, а сама чињеница да је Министарство у самом старту одобрило 30% од укупне вредности предвиђених средстава која смо тражили кроз пројекат, говори о томе да је овај локалитет препознат као стратешки важан за развој археолошког туризма.
Поред овог, ресорно Министарство у траженом износу, подржало је пројекат “Манастир Раваница – обрада, документовање и смештај покретних налаза са старих ископавања”, који ће музеј реализовати у сарадњи са Завичајним музејом из Јагодине.
” Пројекат обухвата сређивање археолошког материјала са ранијих ископавања а који до сада нису детаљније третирани. Збирку углавном чине предмети нађени приликом археолошких истраживања унутар бедема манастира Раваница, и углавном је чини камена пластика са бифора и трифора цркве Вазнесења пресвете Богородице, додаје Новаковић, и истиче да ће након сређивања налаза, бити објављена и публикација, како би се широј публици путем брошуре, представили вредни археолошки налази са овог локалитета.