Нема реке у Србији која је више опевана но Морава. И тија, и ладна, и мутна и равна. Кад с пролећа побуја па потопи плодне оранице, спретно се провлачећи меандрима и врбацима, кад у позно лето усахне па ју је тако лако прегазити ил зими, кад је окују санте леда. Годинама ентузијасти који се благословеним виде јер расту и старе крај највеће српске реке, покушавају да укажу на њене скривене лепоте и њен огроман потенцијал за развој локалног туризма.
Један од начина је организовање регата и спустова, који учесницима пружају задовољство да са воде уживају у неоткривеним лепотама шумовитих обала, скривеним плажама и непредвидивим брзацима реке.
Иако је водостај Велике Мораве због дуготрајне суше веома низак, чланови Једриличарског клуба из Смедерева нису се дали поколебати да своје чамце порину у реку и започну четвородневну авантуру од Ћуприје до Смедеревске тврђаве.
“ Четвородневна регата, биће подељена у две етапе. Прва етапа возиће се од Ћуприје до Багрдана, а друга од Велике Плане до Смедеревске тврђаве. Наша првобитна замисао је била да једрилице поринемо одмах, али нам низак водостај то није дозволио па смо се одлучили за гумене чамце. Млади једриличари ће нам се прикључити у последњој етапи и то ће заиста бити прави рај за очи када раширимо једра над нашом Моравом, каже Жељко Вучковић, председник Једриличарског клуба Смедерево.
Смедерево је град са највише становника на обали Мораве. Чак 30.000 становника из 11 села Смедеревке општине гравитира у сливу Мораве. Зато нам је био циљ да укажемо на важност реке и њену улогу у развоју туризма општина које се налазе на њој или у њеној непосредној близини, наставља Вучковић.
Много је оних којима је једрење страст и који су фасцинирани спортовима на води. Једна од регата коју наш клуб организује је једриличарска регата Дунавом, од Новог Сада до Београда и даље до Голупца, затим Савска регата, која је такође била веома атрактивна па отуда и жеља да ову идеју, спуста Моравом преточимо у све популарнији рафтинг.
Са падом водостаја, испод и поред моста у Ћуприји, изронили су дрвени стубови старих мостова које су учесници спуста вешто заобишли и наставили пут Багрдана. Низак водостај угрожава рибе и остали живи свет у рекама, па нас је интересовало ко су криларти рибари наших река. Пре неких десетак година на Великој Морави и притокама готово да нисте могли да видите ни једну белу чапљу. Од недавно, забележено је значајно повећање броја чапљи у овим крајевима, па чак и стварање мањих колонија. Очекујем да током спуста оне буду наши сапутници, каже Дејан Ђорић.
Организатор спуста је Једриличарски клуб Смедерево а покровитељ Министарство трговине и туризма.