Парадајз и паприка су најчешће културе које се гаје на газдинствима која имају погодне услове за њихову производњу. Сви произвођачи су суочени с већим или мањим потешкоћама и проблемима у производњи, било пластеничкој или на отвореном пољу.

Пластеничка производња захтева веће присуство радне снаге тј. контролисанију производњу на тај начин имамо ранију бербу и стабилније приносе. Расад парадајза и паприке који се производи за пластеничку производњу је произведен у контејнерима, пикиран у тресетне коцке и његов коренов систем је идеално развијен и биљке се лакше примају након расађивања. Расад који се производи за отворено поље, најчешће због потребне површине за производњу ( расад голих жила) спорије се прима након расађивања на стално место због слабије развијеног кореновог система и кидања жилица након чупања расада и јако је осетљив на сушу.

Хибриди намењени за пластеничку производњу најчешће дају чвршће плодове, отпорни су на разне болести са рекордним приносима који одлично подносе транспорт.

Предности пластеничке производње су управо што се биљке гаје у контролисаним условима – заштита од кише, ветра, града и свих временских непогода, биљке нису под утицајем директних временских услова, што нам омогућава интензивну производњу поврћа ван сезоне и лакшу контролу болести и штеточина Пластеничка производња омогућава ранији излазак на тржиште када су цене парадајза и паприке знатно веће, већа је економска исплативост, што оправдава улагања. Постоји могућност примене минералних ђубрива која су квалитетна и веће концетрације, водорастворљива су и доступна кореновом систему.

На отвореном за парадајз и паприку морамо бирати лака песковита земљишта где нема касних мразева. Близина квалитетне воде за наводњавање је чест проблем као и нових парцела где гајење у монокултури носи ризик од појаве вироза, гљивичних болести и штеточина.

Што се тиче заштите од болести и штеточина, то не значи да у пластенику није потребно вршити заштиту. Пластеници где је проветравање слабије већа је влага и температура па су услови за остваривање заразе већи. У последње време се све више улаже у пластенике који имају и бочно и кровно проветравање, управо због бољег проветравања.

Претходних година временске прилике тј. град код већег броја произвођача направио је велике штете на отвореном пољу, тако да поједини произвођачи који нису осигуравали усеве смањили су површине или уопште нису успели да исфинансирају нову сезону. Осигурање поврћа је значајно код проивођача који гаје поврће на отвореном.

Улагања у пластеничку производњу су знатно већа само у првој години али економска исплативост је далеко већа.

Ово су само неке од предности пластеничке производње, па се због тога у последње време у Поморавском округу повећавају површине под заштићеним простором, на уштрб производње на отвореном.

Дипл. инг. Драган Мијушковић, саветодавац ПССС-Јагодина