Једна од најстаријих и водећих научно истраживачких институција у земљи која се бави проучавањем унапређења производње сточне хране на ораницама и травњацима је Институт за крмно биље Крушевац. Од Угледног добра и врта формираног давне 1884 године до данас акредитованог истраживачко развојног института, много тога се променило али је квалитет, стручност и иновативност оно по чему је Институт за крмно биље надалеко познат и признат.

Поред научно истраживачког рада, важна активност Института за крмно биље је реализација великог броја пројекта који се реализују у сарадњи са локалним самоуправама широм Србије, и имају за циљ едукацију сточара и пчелара како би унапредили своју пољопривредну делатност. У сарадњи са општином Ћуприја и одсеком за пољопривреду, већ другу годину за редом реализује се пројекат “ Унапређење сточарства и пчеларства на територији општине Ћуприја”, који за циљ има повећање приноса и поправљања квалитета земљишта. У пројекат је укључено 22 произвођача, 12 сточара и 10 пчелара.

Пројекат је осмишљен тако да се поред тога што се утврђује плодност земљишта, утврди и квалитет сточне хране која је са тих парцела добијена. У циљу поправљања плодности, пољопривредници су овом приликом добили кречни, односно препоручени материјал за поправљање квалитета земљишта према претходно урађеним анализама, на основу којих су одређене и посебне травне смеше које ће сточарима омогућити повећање приноса, првенствено кабасте хране, истакао доктора Дејан Соколовић, научног саветника и в.д. Института за крмно биље Крушевац.

Владимир Зорнић, научни сарадник у Институту за крмно биље, каже да је у оквиру пројекта узорковано је 24 узорака земљишта и исто толико узорака сточне хране а на основу извршених темељних анализа утврђена су два основна проблема земљишта на овим просторима, велика киселост што је проблем за сетву лигуминоза, па је препорука да се на таквим површинама сеју детелинско травне смесе и значајан недостатак фосфора у земљишту. Узорци биомасе нису задовољавајућег квалитета, превасходно због временских услова који су утицали на то да се био маса не скине на време са парцела , као и њено неадекватно конзервисање.

У локалној каси опредељена су значајна средства за унапређење пољопривредне производње а један од начина је и адекватна примена науке и технологије у циљу повећања приноса. Институт за крмно биље показао се као добар сарадник у овом пројекту, па је општина Ћуприја ове године определила више средстава, а реализацију пројекта вреданог готово милион долара, помогло је и ресорно министарство. Планирамо да сарадњу проширимо и у домену коришћења референтних лабораторија, заштите географског порекла различитих производа са територије општине Ћуприја, оживљавање органске производње уз повећање субвенција и пројекте који ће бити намењени пчеларима, истакао је Бранко Милојевић, помоћник председника општине.