Један од најатрактивнијих аутомобила на овогодишњем 5. скупу олдтајмера у Параћину био је Трабант 601, и то не један, него два. И то не било каква. Упознајте Ину Николову и др. Зизија из Софије, власнике трабанта Далматинац и ружичаста Лептир вила.

Овим аутентичним аутомобилима, који су својевремено били симбол Источне Немачке и пада “гвоздене завесе”, из Бугарске, из Софије у срце Србије допутовали су Ина Николова, познатија као Лептир вила и доктор ЗиЗи. У мору времешних лепотана, просто је било немогуће не запазити аутомобиле који као да су сишли са страница бајки, а ми смо стрпљиво сачекали ред за фотографисање и искористили прилику да поразговарамо са гостима из Бугарске.

Власник Трабанта са необичним шарама далматинца, у Ретро удружењу познат је као доктор Зизи. Већ деценијама се бави рестаурацијом ДДР аутомобила, а у својој колекцији има преко 25 трабанта.

Одувек су ме привлачили ДДР аутомобили. Обожавам трабанте и сваки ауто који изађе из моје радионице је право уникатно уметничко дело. Ауто далматинац је 1986. годиште. Његова комплетна рестаурација завршена је марта месеца ове године, и сада је он потпуно нов ауто, који може да пређе озбиљну километражу.

Трабант је био предмет подсмеха због своје каросерије од пластике и текстилних влакана, као и застарелог двотактног мотора. Сада, након што је стекао статус олдтајмера, ситуација се драматично променила.

” Некада сте овакав модел могли да купите за веома мало пара. Данас је њихова вредност, нарочито аутомобила попут ових, који су аутентично осликани, са одређеним дизајнерским и механичким модификацијама, у рангу са већином квалитетних и очуваних олдтајмера.

Ина Николова, познатија као Лептир вила за пратиоце свог фан клуба није непознаница. Њен трабант у пинк боји права је атракција и сан сваке девојчице, а излишно је говорити колико је времена требало утрошити да овај Траби постане ружћичаста путујућа кућа за његову власницу.

Одувек сам желела да имам трабанта и да га офарбам у розе боју. Овај ауто је одувек био предмет подсмеха, а сада сви би желели да имају једног оваквог лепотана. Временом сам додавала по коју ситницу, пажљиво радила на уређењу унутрашњости аутомобила а моји сапутници постале су плишане играчке и меда, који седи на месту сувозача, каже поносна власница пинк Трабија.

Где год да се појаве, ови аутомобили изазивају велику пажњу. Прокрстарили су путевима Бугарске, Србије, Северне Македоније, Турске, Румуније, Грчке а готово сваког викенда учествују на неком од дешавања и окупљања љубитеља старовременских аутомобила.

Оба аутомобила су у возном стању. Све је ствар одржавања возила. Редован сервис, уградња квалитетних делова и одржавање мотора, кључни су фактор да ауто можете да региструјете и да безбедно са њим кренете на даље дестинације, каже др Зизи.

Као и већина власника олдтајмера, и наши данашњи саговорници сложили су се у томе да нема пара за које би продали своје миљенике.

Знате, ови аутомобили за нас нису само превозно средство. За нас је то члан породице, готово као дете, део душе и срца. А то није за продају”, уз осмех кажу.