Предраг и Драгана Марковић из Београда на 20 хектара у Левчу узгајају неколико сорти: галу, грени смит, златни делишес и недавно је засађен црвени делишес. Пољопривредно газдинство Предрага Марковића у Рековцу има чак 20 хектара под јабукама и то је највећи савремени воћњак под овим воћем у Поморавском округу.  Марковићи узгајају неколико сорти: галу, грени смит, златни делишес и недавно је засађен црвени делишес.

-Прве саднице смо посадили пре око 5-6 година и сукцесивно смо садили до ове године. У првој фази нешто више од два хектара, затим још три хектара тако да сада имамо око 20 хектара. Спајали смо земљу, крчили растиње јер је земља била запуштена. Воћњак се налази у атару села Кавадар – каже Предрагова супруга Драгана Марковић и додаје да су се одлучили за јабуку јер су проценили да је то воће које може лепо да роди на овим просторима и може увек да се прода.

Иначе, занимљива је прича како су се Марковићи, који живе у Београду, уопште обрели у Левчу. Предраг Марковић је електроинжињер и има фирму за пројектовање чипова, а Драгана Марковић је лекар, специјалиста опште медицине и радила је у Дому здравља Звездара.

Драгана Марковић

-Желели смо да купимо неку земљу на селу у Србији јер волимо Србију. Иако нисмо родом одавде чули смо од пријатеља да је у Левчу лепа природа и да има доста земље коју су мештани вољни да продају – каже Драгана Марковић.

Након што су чули да је овај крај погодан за воћарство, Предраг је урадио студију о изводљивости и одлучили су се за узгој јабуке.  -Доста смо научили о узгоју јабука а нарочито ја јер сам прилично укључена у рад плантаже. Ангажовали смо и стручњаке јер желимо озбиљно да се бавимо воћарством. Ја сам након 22 године рада дала отказ и сада се бавим пољопривредом – објашњава Драгана.

На већем делу воћњака постављене су мреже, а у току је постављање и на остатку плантаже. Ископана су и два бунара за наводњавање. У плану је да направе и хладњачу, и тренутно траже локацију.  Принос јабука је око 40 тона по хектару.

 

– Ми смо кооперанти Делта аграра. Они долазе и саветују како да негујемо а ми њима продајемо јабуку. Имамо уговор са њима. Јабуке се сортирају по класама и то одређује цену – наводи наша саговорница.

Марковићи су у Рековцу купили стару кућу са идејом да ту буду само канцеларије али им се допао живот овде па су решили и да направе своју кућу. Драгана каже да се никада није покајала што је оставила посао и дошла у Рековац.

-Овде имам мир. Овде има мање стреса, не морам да трчим на посао, да устајем у минут. Нема гужве у саобраћају као у Београду. Волим пољопривреду и то нам је био изазов. Углавном смо овде али често идемо у Београд да посетимо сина и ћерку – каже Драгана која доста времена проводи и у својој башти и воћњаку близу куће где имају виноград и узгајају шљиве, трешње, кајсије, брескве, аронију и купине, за своје потребе.

Праве и сок од јабуке, без додатка воде и шећера, само пастеризован. За своје потребе и поклањају пријатељима.  Марковићи су се ангажовали у одбрани Левча од истраживања и ископавања литијума.

-Идеја је била да се промени просторни план и да се забрани рударење. Кренули смо да се кроз институције заштитимо од истраживања и рударења. Скупила се екипа људи која је бранила Левач, а то су људи који имају винарије, хладњаче, људи који живе од пољопривреде. Мало смо људе информисали, да схвате колико је то велики проблем за становнике. Бар за сада смо успели, а пратимо ситуацију и даље – истиче Драгана Марковић.

РЕЧ СТРУЧЊАКА

СТАЊЕ У ВОЋЊАЦИМА НАКОН ПОПЛАВА И ОБИЛНИХ КИША

Обилне кише имају вишеструки утицај на воће, како директни тако и индиректни.

-Најпре је током цветања било пуно киша што је негативно утицало на рад пчела па самим тим ни оплодња није била на завидном нивоу. Због тога ће ове године код свих воћарских култура бити мање или више нижи приноси. Што се тиче поплава, у воћњацима који су под водом дужи временски период, на пример око двадесетак дана, може доћи до одумирања стабла јер се корен буквално може удавити у води. Зато се избегава да се воћњак подиже у ували где се вода задржава. Такође то може да се деси у воћњацима где је земљиште непропустиво па вода не може да отиче у дубље слојеве – каже саветодавац за воћарство у Пољопривредно саветодавној и стручној служби у Јагодини Игор Андрејић.

То би био директан утицај, а индиректан утицај је што приликом поплава не постоји могућност да се воћњак заштити.

-Не може се обавити прскање, а корови бујају. Проблем је и пуцање плода као на пример трешње и вишње. Последица поплава биће и то што ће воћари теже да организују бербу – напомиње Андреј

 ТЕКСТ И ФОТОГРАФИЈЕ : Јелена Лукић