У последње време, некако су нам се све жеље свеле у само једну – жељу за добро здравље. Стара народна “ Да си здрав као дрен” све више добија на важности, јер дуговечност ове лековите биљке, заправо је оно што желимо и себи и другима.

Можда у томе треба тражити разлоге, зашто се баш дрен сади испред куће, јер се веровало да се тако чува здравље будућих генерација. Раскошња крошња, која се током фебруара и почетком марта расцвета у милион жутих цветића, поред своје декоративне, има још важнију улогу-лековиту.

Треба истаћи да је сваки део ове биљке лековит, плод, лист, кора, цвет па чак и свеже и осушене коштице. Плодови дрена беру се када добију карактеристичну јарко црвену боју, али никако када су презрели и потамнели. Плод је изузетно богат витамином Ц, па је зато препоручљив у лечењу упале грла, малокрвности, болести бубрега, дијабетеса. Дрењине се најчешће користе за добијање сока и ароматичног вина.

Дрво дрена спада у ред најчвршћих стабала, па је као такво једино које не плута по води. Без гранчице дрена не може се замислити Божићна чесница. Онај ко је пронађе, биће здрав целе године.