Нека места ма колико по себи била мала, по свом историјском значају прерасту сама себе. Било да су их обележила нека значајна имена, догађаји, легенде и митови или су пак попут Иванковца били поприште тешких и историјски веома значајних окршаја непријатељских и домаћих војски и тиме остали занавек уписани црвеним словом у историјском родослову наше земље.

Лета господњег 1805. године, на преображење на Иванковачком пољу сукобиле су се турске јединице предвођене Хафис пашом и српски устаници под барјаком Карађорђа, војводе Миленка Стојковића и Петра Добрњца. Битка се завршила победом српских устаника над бројчано и оружано надмоћнијим непријатељем, и остала забележена као прва званична победа српских устаника над регуларном турском војском у Првом српском устанку. Поједини историјски извори наводе рањавање и смрт турског команданта Хафиз-паше, кога је хицем из трешњевог топа ранио Стево писар. У част палих устаника, на попришту некадашње битке подигнут је историјски комплекс“ Шанчеви- Иванковац” да сећа и подсећа на славне дане српске историје.

Ништа мање није интересантан податак да је заправо иницијатива да се овај простор означи спомен обележјем, потекла од Краља Петра Првог Карађорђевића, који је приликом једне од посета овим крајевима 1907. године издао наредбу да се на овом месту прво постави храстов крст а затим и споменик у знак захвалности Карађорђу и устаницима. Изградња споменика сачекала је неко боље време, да би по завршетку Првог светског рата, на иницијативу виђенијих грађана Ћуприје и села Иванковца, именован одбор за подизање споменика и давнашња жеља престолонаследника била испуњена. Иницијатива за категоризацију овог места потекла од Игора Парфјонова оснивача и дугогодишњег руководиоца ћупријског Музеја, а у договору са Заводом за заштиту споменика, 50- тих година прошлог века, комплекс на Иванковцу проглашен је знаменитим местом и сврстан у културно добро од изузетног значаја, о коме се стара ћупријски Музеј “Хореум Марги Равно”.

У част устаника, сваког 18. августа, на локалитету “Шанчеви Иванковац” уз државне и војне почасти обележава се годишњица Боја на Иванковцу а посетиоци су у прилици да виде и чују пуцањ из аутентичне реплике трешњевог топа Стеве писара.

Читав комплекс одише миром и спокојем а брежуљкасти крајолик својом лепотом засенила је црква посвећена Светом Пророку Јеремији. Овај објекат аутентичне лепоте подигнут је на 200-ту годишњицу Битке на Иванковцу а спомен црква и својим иконостасима одаје почаст јунацима који су извојевали прву победу над турском војском. Црква је освештана пре скоро деценију и од тада са краћим прекидима трају радови на њеном осликавању. Фрескописање је започето на западном зиду цркве. Источни зид у олтару осликан је захваљујући прилозима које је приложио отац Хризостом, игуман на служби у Црној Гори, који је иначе родом из суседног села Паљана. Да црква Светог Пророка Јеремије заблиста у пуном сјају, помогла је и локална самоуправа која је обезбедила средства за осликавање леве и десне певнице храма.

 

Природа је даривала ове крајеве плодном земљом а добра повезаност са градом село Иванковац чини доступним за све туристе који би да посете поприште једне од највећих битака у српској историји.